• 85 719 61 94
  • szeptykultury@gmail.com

HISTORIA

Juchnowiec Góra

W gminie Juchnowiec Kościelny znajduje się kilka miejscowości o tym samym początkowym członie nazwy. Jest to wspomniany już Juchnowiec Kościelny będący siedzibą gminy, Juchnowiec Dolny oraz Juchnowiec Górny. Wszystkie te miejscowości leżą blisko siebie i dawniej wchodziły w skład włości juchnowieckiej.

Początki niepodległości

Polska świętowała okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości rok temu. Tymczasem w Białymstoku stulecie uwolnienia się spod ucisku zaborców mija właśnie w tym roku. Skąd wynika taka różnica?

Pałac dla narzeczonej

Pałac Buchholtzów jest niewątpliwie jedną z wizytówek Supraśla. To jedna z niewielu zachowanych do dziś w tak dobrym stanie pamiątka po fabrykanckiej przeszłości miasteczka. Z powstaniem budowli wiąże się ciekawa historia rodem ze starego romansu. 

Humanista, poeta, pisarz, tłumacz, królewski sekretarz i bibliotekarz. To tylko niektóre z haseł, jakie można połączyć z osobą Łukasza Górnickiego. Choć pochodził z Oświęcimia, to znaczną część życia spędził na Podlasiu, gdzie przyjechał wraz z księgozbiorem biblioteki Zygmunta Augusta.

Żydzi w Juchnowcu

Społeczność żydowska w Juchnowcu niemal nie istniała. Wyznawcy judaizmu osiedlani byli za to licznie w pobliskich miasteczkach. Do Juchnowca przybywali ze swoimi kramami z okazji targów i jarmarków, prowadzili także miejscowe karczmy.

Historia dóbr Niewodnica Lewickich – część III: Pałac na skraju wsi

Tych ruin nie sposób nie zauważyć. Należą do najbardziej rozpoznawalnych punktów w krajobrazie okolic Juchnowca. Monumentalny portyk wyłania się z zarośli na osi wiejskiej ulicy. Takie właśnie są pozostałości pałacu we wsi Lewickie.

Kościół w Juchnowcu

Świątynia parafialna, która obecnie znajduje się w Juchnowcu Kościelnym liczy 250 lat. Sama
parafia jest jednak znacznie starsza, a zanim wzniesiono murowany kościół, wierni modlili się w
drewnianym.

Podlaskie Madonny – Supraska Ikona Matki Bożej

Przybywający do Supraśla pielgrzymi wiedzą, że ikona, którą tam widzą jest dziewiętnastowieczną kopią wcześniejszego, dużo starszego wizerunku. Został on wywieziony z Supraśla w 1915 roku w czasie bieżeństwa i nigdy już nie powrócił na Podlasie a jego dalsze losy są nieznane. Wiadomo natomiast, jak wyglądał, gdyż do naszych czasów zachowały się archiwalne zdjęcia.

Jak budowano kolej

Wiek XIX bywa nazywany stuleciem pary i żelaza. Nie bez powodu – to właśnie na ten czas przypada budowa wielu linii kolejowych, także tych w naszym regionie. Jedną z takich inwestycji była ważna dla obszaru dzisiejszej gminy Juchnowiec budowa linii kolejowej łączącej Grajewo i Brześć.

Wsie, których dziś już nie ma

Spoglądając na dawne mapy łatwo zauważyć, że niektóre pojawiające się na nich miejscowości już nie istnieją. Z krajobrazu Ziemi Juchnowieckiej zniknęły nie tylko folwarki, przydrożne karczmy czy młyny, ale też całe wsie. Niektóre wyludniły się, inne zaś zostały wchłonięte przez sąsiednie, dynamicznie rozwijające się osady.