• 85 719 61 94
  • szeptykultury@gmail.com

Monthly Archiveluty 2019

Z Juchnowca do Płonki

Interesujące dokumenty dotyczące mieszkańców Juchnowca znajdziemy nie tylko w miejscowym archiwum parafialnym czy w archiwach państwowych. Informacje o ludności z naszych terenów odkryliśmy w oddalonej o 30 km Płonce Kościelnej. Jest to ciekawy akt chłopskiego (bardzo nielicznego w tamtej parafii) małżeństwa pomiędzy Ignacym Pastuszykiem z parafii płońskiej i Marianny Maleszewskiej która pochodziła z Juchnowca Dolnego. Panna od 1807 roku mieszkała prawdopodobnie na służbie w Gąsówce Somachach.

Mogiła weterana

W 1933 roku na cmentarzu parafialnym w Juchnowcu Kościelnym pochowany został weteran powstania styczniowego Józef Gabriel Pietraszewski. Donosiła o tym „Gazeta Białostocka”.

Uczestnicy powstania styczniowego byli w latach międzywojennych otaczani szczególnym szacunkiem i uznaniem. Zapraszani byli na wszelkie obchody i uroczystości patriotyczne, nie tylko te związane z powstaniem styczniowym. Wszystkich żyjących wówczas weteranów odznaczono ustanowionym w 1930 roku Krzyżem Niepodległości. Zgodnie z rozkazem specjalnym wydanym przez Józefa Piłsudskiego 21 stycznia 1919 roku otrzymali oni uprawnienia żołnierzy Wojska Polskiego. Weterani powstania otrzymywali stałą pensję państwową, ustanowiono też wzór specjalnych mundurów z czapkami rogatywkami zdobionymi srebrnym orłem lub biało-czerwoną kokardą. Rozkaz Piłsudskiego nakazywał także, aby weterani powstania styczniowego byli salutowani przez żołnierzy Wojska Polskiego, jako ci bohaterowie, którzy walczyli przed nimi. Dlatego też śmierć jednego z uczestników powstania styczniowego była wydarzeniem, o którym wspominała wojewódzka gazeta.

 

Krótka historia wielkiego dworu

Inicjatorka jego budowy mieszkała w nim zaledwie sześć lat. Po tak krótkim czasie świetności ulegał on coraz większej dewastacji. Dziś ruiny dworu w Niewodnicy Nargilewskiej ukryte są w gęstych zaroślach.