• 85 719 61 94
  • szeptykultury@gmail.com

Yearly Archive2019

Juchnowiec Góra

W gminie Juchnowiec Kościelny znajduje się kilka miejscowości o tym samym początkowym członie nazwy. Jest to wspomniany już Juchnowiec Kościelny będący siedzibą gminy, Juchnowiec Dolny oraz Juchnowiec Górny. Wszystkie te miejscowości leżą blisko siebie i dawniej wchodziły w skład włości juchnowieckiej.

Początki niepodległości

Polska świętowała okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości rok temu. Tymczasem w Białymstoku stulecie uwolnienia się spod ucisku zaborców mija właśnie w tym roku. Skąd wynika taka różnica?

Pałac dla narzeczonej

Pałac Buchholtzów jest niewątpliwie jedną z wizytówek Supraśla. To jedna z niewielu zachowanych do dziś w tak dobrym stanie pamiątka po fabrykanckiej przeszłości miasteczka. Z powstaniem budowli wiąże się ciekawa historia rodem ze starego romansu. 

Humanista, poeta, pisarz, tłumacz, królewski sekretarz i bibliotekarz. To tylko niektóre z haseł, jakie można połączyć z osobą Łukasza Górnickiego. Choć pochodził z Oświęcimia, to znaczną część życia spędził na Podlasiu, gdzie przyjechał wraz z księgozbiorem biblioteki Zygmunta Augusta.

Nowe pliki

W sekcji pliki znajdziecie Państwo nowe znaleziska dotyczące okolic Juchnowca. Tym razem na kartach księgi miejskiej białostockiej z lat 1744-1794. Zapraszamy do czytania. Może znajdziecie tam swoich przodków ?

Ginące zawody na Szlaku Rękodzieła Ludowego

Tkacze, garncarze, kowale to rzemieślnicy, którzy dawniej wytwarzali przedmioty niezbędne w codziennym użytku. Obecnie zapotrzebowanie na ich wyroby jest już niewielkie, zatem aby uchronić zawody te od całkowitego zapomnienia, powstał Szlak Rękodzieła Ludowego.

Kulturalne lato w Wasilkowie

Wakacje to czas urlopów i wyjazdów, ale w gminie Wasilków także ci z mieszkańców, którzy pozostali w domach, nie mogli narzekać na nudę. Lato zbliża się już ku końcowi, czas więc na podsumowanie kulturalnych wydarzeń z ostatnich dwóch miesięcy.

Bibliografia prac o przeszłości obszaru LGD Puszcza Knyszyńska

W sekcji Pliki znajdziecie Państwo wstępną bibliografię prac poświęconych historii terenów wchodzących w skład obszaru działalności LGD Puszcza Knyszyńska. Zachęcamy do zapoznania się z tymi ciekawymi pozycjami.

Jubileuszowe i ostatnie – Basowiszcza 2019

 

Na leśnej polanie Boryk w Gródku w weekend 19-21 lipca odbył się festiwal Basowiszcza. Była to 30, ostatnia edycja festiwalu. Po latach organizatorzy zadecydowali o jego zakończeniu.

 

***

Festiwal Muzyki Młodej Białorusi BASowiszcza, bo tak brzmi jego pełna nazwa, organizowany był nieprzerwanie od 1990 roku na leśnej polanie w Gródku. Pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia było  Białoruskie Zrzeszenie Studentów (Белару́скае Аб’ядна́ньне Студэ́нтаў, Biełaruskaje Abjadnańnie Studentaŭ – w skrócie БАС, stąd nazwa festiwalu).

***

Początkowo była to kameralna, lokalna impreza studencka. Z czasem jednak skala festiwalu rosła i wkrótce stał się poważnym wydarzeniem muzycznym o dużo szerszym znaczeniu. W kolejnych edycjach festiwalu na leśnej polanie w Gródku koncertowali znani oraz początkujący artyści z Białorusi, choć nie brakowało także zespołów mniejszości białoruskiej zamieszkującej Białostocczyznę. Na scenie dominowała muzyka rockowa, ale nie tylko. Występowali tu między innymi N.R.M. (dawna Mroja), Tavarysz Mauzer, Lyapis Trubetskoy, Krama, Troitsa. Niektórzy artyści specjalnie z tej okazji przetłumaczyli swoje piosenki na język białoruski, gdyż promocja tego języka, uznanego przez UNESCO za zagrożony wymarciem, była jednym z ważnych założeń festiwalu. Basowiszcza były jednak przede wszystkim okazją do swobodnego zaprezentowania swojej twórczości, co ze względu na sytuację polityczną panująca na Białorusi, nie było tam możliwe.

***

Koncerty co roku przyciągały szerokie grono wielbicieli niezależnej współczesnej muzyki białoruskiej, choć adresatami wydarzenia byli nie tylko Białorusini. Na scenie gościły też znane zespoły z Polski, które solidaryzowały się z ideą festiwalu: między innymi Lao Che, Pidżama Porno, Kult, KSU, Tymon & the Transistors.

Z czasem organizatorzy zdecydowali o rozszerzeniu formuły festiwalu. Oprócz muzyki, Basowiszcza proponowały także inne wydarzenia kulturalne – warsztaty, wystawy plastyczne i fotograficzne, kino. Głównej imprezie towarzyszyła także część konkursowa, podczas której debiutowało wielu młodych artystów.

***

W maju 2019 roku organizatorzy podjęli decyzję o tym, że jubileuszowa, 30 edycja festiwalu będzie też ostatnią. Poinformowali o tym za pomocą mediów społecznościowych. Tak brzmiał wpis zamieszczony na stronie Basowiszcza / Басовішча – Festiwal Muzyki Młodej Białorusi na Facebooku: Nadchodzi taki czas, że trzeba dokonać niemożliwego… Chcemy Wam, przyjaciołom BASowiszcza, jako pierwszym powiedzieć, że tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi BASowiszcza będzie ostatnią zorganizowaną przez BZS. Decyzja nie należała do prostych, uwierzcie nam. Teraz chcemy poświęcić swój czas i siły, aby przygotować niezapomnianą jubileuszową edycję BASowiszcza. Do zobaczenia w lipcu! Жыве Беларусь!

***

W dniach 19-21 lipca 2019 na polanie Boryk w Gródku odbyła się więc ostatnia edycja festiwalu Basowiszcza. Wśród zaproszonych gości pojawił się między innymi zespół Naviband, który reprezentował Białoruś na Eurowizji w 2017 roku. Wystąpiły także inne, dobrze znane fanom rocka kapele z Białorusi i z Polski takie jak Krama, :B:N, Dzieciuki czy Żywiołak.

 

 

 

Powolny festiwal w Supraślu – Podlasie SlowFest 2019

Podlasie SlowFest dzieje się powoli – jak sama nazwa wskazuje. Wydarzeń jest dużo, ale są rozłożone w czasie, można zatem plan festiwalu dowolnie komponować według własnych upodobań. W tym roku Supraśl gości już trzecią edycję wydarzenia.