• 85 719 61 94
  • szeptykultury@gmail.com

Powolny festiwal w Supraślu – Podlasie SlowFest 2019

Powolny festiwal w Supraślu – Podlasie SlowFest 2019

Podlasie SlowFest dzieje się powoli – jak sama nazwa wskazuje. Wydarzeń jest dużo, ale są rozłożone w czasie, można zatem plan festiwalu dowolnie komponować według własnych upodobań. W tym roku Supraśl gości już trzecią edycję wydarzenia.

Inauguracja tegorocznej edycji Podlasie SlowFest odbyła się 3 lipca. Wydarzenia festiwalowe rozplanowane są na 32 dni i podzielone na kategorie: film, słuchowisko, koncert, warsztaty, teatr, literatura. W ramach poszczególnych kategorii można nie tylko posłuchać koncertów, obejrzeć spektakle teatralne i filmy. Wśród propozycji znajdują się na przykład warsztaty nordic walking, joga, nauka śpiewu tradycyjnego, tkactwa czy pisania ikon.

Jest też specjalna sekcja dedykowana dzieciom, podczas której wyświetlane są filmy adresowane do najmłodszych odbiorców. Propozycje dla dzieci to także interdyscyplinarne warsztaty „Zwierzyniec”, które organizowane są we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury. Mają one w przystępny sposób zachęcić dzieci do czytania książek.

***

Spośród propozycji warsztatowych dla dorosłych jak co roku ogromnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty pisania ikon organizowane przez Akademię Supraską. Trwają siedem dni podczas których uczestnicy zgłębiają techniki malarstwa ikonowego poznając zagadnienia związane z kanonem ikonograficznym, przygotowaniem deski ikonowej, barwników i wreszcie samego rysunku. Adresowane są zarówno do początkujących jak i do tych, którzy ze sztuką ikony spotykali się już wcześniej.

Szeroką ofertę na SlowFest przygotowuje także Teatr Wierszalin. W tym roku przedstawia on trzy spektakle odgrywane kilkukrotnie podczas trwania festiwalu. Wśród nich znalazło się głośne „Wziołowstąpienie” inspirowane podlaskim folklorem.

***

Podobnie jak w poprzednich edycjach, tak i w tym roku organizatorzy zapraszają na specjalne projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych. Prezentowany był między innymi doceniony w Cannes koreański film „Płomienie”, czy też macedoński film dokumentalny „Kraina miodu” nagrodzony na tegorocznym festiwalu filmowym Sundance.

Liczne i wyszukane propozycje filmowe nie mogą dziwić – pomysłodawca festiwalu to Roman Gutek, znany działacz kultury, założyciel Gutek Film. Dyrektorem festiwalu jest Piotr Domagała, gitarzysta jazzowy i kompozytor, prezes stowarzyszenia Dalapenia organizującego Podlasie SlowFest. W organizację festiwalu zaangażowane są także lokalne instytucje kulturalne – CKiR w Supraślu, Akademia Supraska, Teatr Wierszalin oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.

***

Pierwsza edycja, w 2017 roku, tworzona w partnerstwie z władzami wojewódzkimi i samorządowymi, trwała aż 10 tygodni. Druga była już nieco krótsza – trwała 46 dni. Tegoroczna trwa miesiąc, ale choć czas ograniczono, to duch „slow” nadal pozostał.

Jak podkreślają organizatorzy na stronie internetowej festiwalu: Podlasie SlowFest jest festiwalem sztuki w bliskości z naturą. Sztuki filmowej, muzycznej, literackiej, kulinarnej i wielu innych. Promuje oryginalną twórczość, prezentuje artystów poszukujących i wybitnych.  Kreuje rzeczywistość, w której sztuka, kultura i natura tracą granice. Te stylistyczne, formalne i te zwyczajne  granice w naszym postrzeganiu i odbiorze sztuki i natury. Festiwal w Supraślu łączy, splata ze sobą wszystkie wymienione elementy i  tworzy atmosferę slow.

Ideę festiwalu wyjaśnia także Piotr Domagała w katalogu przygotowanym z okazji tegorocznej edycji: Sztuka jest wytworem cywilizacji. Jest też odpowiedzią na potrzeby ucywilizowanego człowieka. Jednak bez kontaktu z naturą nie może być w pełni odebrana, zrozumiana, przeżyta. Stąd idea festiwalu, który łączy te dwa światy.

***

SlowFest jest skierowany do osób, które poszukują kameralnych wydarzeń kulturalnych, wyciszenia oraz alternatywnych form spędzania wolnego czasu. W pierwszej edycji festiwalu w 2017 roku wzięło udział 15 tys. uczestników. Zachęciło to organizatorów do kontynuowania festiwalu. Stałym śladem obecności SlowFestu w Supraślu są drewniane figury „dzikiego zwierza” – stworzone w ramach ubiegłorocznej edycji podobizny dzikich zwierząt z połamanych gałęzi i konarów.

 

Komentarz