• 85 719 61 94
  • szeptykultury@gmail.com

Kilka ciekawostek

Kilka ciekawostek

1. Koszary na gruntach majątku Horodniany

            Horodniany to dawna okolica szlachecka. Wśród posiadłości drobnej szlachty wyróżniała się jedna, większa własność ziemska. Jej grunty były dość rozległe – ciągnęły się daleko na północ od granic wsi i obejmowały część terenów, na których obecnie znajduje się dzielnica Białegostoku Nowe Miasto.

            Folwark początkowo należał do rodziny Horodeńskich, a od XIX wieku często zmieniał właścicieli. Nadzieja Rajewska zakupiła majątek Horodniany pod koniec lat 80 XIX wieku. W 1891 roku sprzedała część gruntów pod budowę koszar 12 pułku dragonów, który to pozostawał w tym miejscu do wybuchu I wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości koszary te przejął 10 Pułk Ułanów Litewskich. W latach powojennych stacjonowały tam między innymi jednostki Armii Czerwonej, był tam szpital wojskowy, a później mieściła się tam siedziba Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po 1965 roku koszary należały do 2. Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Wewnętrznej a od 1976 do 2. Podlaskiego Pułku Łączności. Dziś jest to miejsce stacjonowania 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

 

2. Stanisławowo – nazwa na cześć króla

            Stanisławowo to wieś położona w północno-wschodniej części gminy. Od wieku XVI wchodziła w skład dóbr dojlidzkich. To właśnie tędy przebiegał trakt prowadzący z Warszawy do Grodna. Traktem tym często podróżował król Stanisław August Poniatowski udając się na sejmy w Grodnie, ale też aby odwiedzić swoją siostrę Izabelę Branicką. Przy wspomnianym trakcie, w lesie solnickim założono zajazd pocztowy, który to – najprawdopodobniej na cześć króla nazwano Stanisławowo.

            Trakt pocztowy biegnący przez Stanisławowo i Wojszki był także niemym świadkiem ostatnich chwil Rzeczpospolitej – tędy właśnie przejeżdżał król udający się w 1795 roku do Grodna, gdzie podpisał traktaty rozbiorowe oraz swoją abdykację.

 

3. Z cegieł z Koplan budowano Białystok

            W 1903 roku w miejscowości Koplany powstała cegielnia. Jej założycielem był Wincenty Szamotuła, do którego należały dwa działy majątku Koplany. Wytwórnię cegieł wybudowano około 1 km od dworu. Cegły produkowane w Koplanach trafiały przede wszystkim do Białegostoku, gdzie w związku z dużym rozwojem przemysłu, a co za tym idzie także budownictwa murowanego, zapotrzebowanie na cegły było ogromne.

            Cegielnia w Koplanach to nie jedyny tego typu zakład w okolicy. W 1884 toku wybudowano cegielnię w Horodnianach, zaś w 1894 w Turczynie. Cegielnia działała też w Księżynie. Tę ostatnią z cegielnią w Koplanach łączyła nawet kolejka cegielniana.

4. Czy w Solniczkach była sól?

            Solniczki początkowo nazywały się Niewodnica Solniki. Nazwa pochodziła od słowa „solennik”. Określano tak poddanych zobowiązanych do pewnych powinności dworskich. Nie miały jednak one nic wspólnego z wydobyciem ani nawet handlem solą.

            Wieś Solniczki położona jest nieopodal północno-wschodniej granicy gminy. Rozwijała się wzdłuż traktu prowadzącego z Warszawy do Grodna, dlatego też znajdowała się tu karczma prowadzona w pierwszej połowie XVII wieku przez Pawła Puplenięcia. Był to spory budynek, przy którym można było także skorzystać z łaźni. Obok karczmy mieścił się także browar i słodownia.

 

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach 🙂

Komentarz