• 85 719 61 94
  • szeptykultury@gmail.com

Juchnowieckie szepty o historii w Ignatkach !

Juchnowieckie szepty o historii w Ignatkach !

Kolejna, już trzecia edycja naszej konferencji „Juchnowieckie szepty o historii„ za nami!

 

Tym razem w sobotę 8 grudnia spotkaliśmy się w Ignatkach. Dzięki uprzejmości pani Barbary Grabowskiej – sołtys wsi Ignatki mogliśmy przeprowadzić naszą konferencję w nowej Świetlicy Wiejskiej. Spotkanie z historią zgromadziło ponad 50 miłośników przeszłości terenu ziemi juchnowieckiej i okolic.
Na początku spotkania pani Bożena Cylko, dyrektor GBP w Juchnowcu Kościelnym powitała zebranych gości i podziękowała patronom tego wydarzenia. Patronat honorowy nad „Juchnowieckimi szeptami o historii” objął Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz. Ponadto patronatu udzieliły: Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. WagówJamiński Zespół IndeksacyjnyBiałystok subiektywnie i More Maiorum – periodyk genealogiczny. Ponadto pani dyrektor złożyła podziękowania wszystkim autorom trzeciego tomu naszej publikacji wyrażając wdzięczność za wkład w coraz to bardziej intensywne studia nad przeszłością Juchnowca. Po części oficjalnej zebrani goście mogli zapoznać się z trzema referatami.
Jako pierwsza wystąpiła Marta Wróbel, archiwistyka w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Ta świetna specjalistka przedstawiła zasób archiwum oraz możliwości jego wykorzystania do badań nad dziejami ziemi juchnowieckiej. Zaprezentowała przy tym krótki, ok 10 minutowy, film o Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym.
Wysłuchaliśmy także ciekawego referatu Wiesława Wróbla z Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku. Ten uznany w środowisku badacz Białegostoku i okolic przedstawił zebranym gościom postać Romualda Lenczewskiego – architekta i budowniczego wielu kościołów w powiecie białostockim.
Wiele emocji wzbudził ostatni referat, który wygłosił Piotr Sobieszczak. Poruszył on arcyciekawą kwestie przestępczości na terenie gminy Juchnowiec Kościelny w okresie międzywojennym. Przedstawił on wiele ciekawych przykładów łamania prawa jak i próby obrony lokalnej społeczności. Ponadto nakreślił sytuację i lokację posterunków miejscowej policji.
Po wygłoszonych referatach zebrani goście dyskutowali w kuluarach, zadawali szereg pytań autorom. Rozprawiali o kierunkach kolejnych badań. Jednocześnie ustalono, że warto kontynuować serię Juchnowieckich szeptów o historii i na stale wpisać to wydarzenie w kalendarz imprez organizowanych w Gminie Juchnowiec Kościelny. Organizatorzy zapewnili także, że już prowadzą starania by w przyszłym roku zaprezentować, czwarty już tom rozważań nad przeszłością terenów Juchnowca.
Zaprezentowany tom III „Juchnowieckich szeptów o historii” zawierający 11 artykułów dotyczących dziejów Podlasia zainteresowani mogą otrzymać bezpłatnie w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym oraz w filii bibliotecznej w Kleosinie.

Ponadto wersja elektroniczna udostępniona zostanie na naszej stronie w zakładce „Juchnowieckie szepty o historii”

Zapraszamy serdecznie!

 

Komentarz