• 85 719 61 94
  • szeptykultury@gmail.com

Yearly Archive2018

Kurhany w Rostołtach

Na terenie gminy Juchnowiec Kościelny nie tylko grodzisko w Zajączkach jest świadectwem najstarszych dziejów tych obszarów. Starożytne ślady osadnictwa znaleźć można także w Rostołtach. A są to zabytki tak ważne, że od nazwy wsi powstało nawet określenie “kurhany typu rostołckiego”.

 

Juchnowieckie szepty o historii w Ignatkach !

Kolejna, już trzecia edycja naszej konferencji „Juchnowieckie szepty o historii„ za nami!

Promocja książki !

Zapraszamy wszystkich na promocję III tomu Juchnowieckich szeptów o historii !

Spotkanie odbędzie się 8 grudnia 2018 roku o godzinie 16.00 w świetlicy wiejskiej w Ignatkach.

Dla zainteresowanych historią lokalną wydarzenie obowiązkowe !

 

 

 

Wojszki – wieś jak z bajki !

Wystarczy odjechać nieco ponad 30 kilometrów od granic Białegostoku, by przenieść się do wsi, która wygląda jak z bajki. Stojące tam domy nie są jednak z piernika, lecz jak najbardziej realne – zbudowano je z drewna i ozdobiono w charakterystyczny, niepowtarzalny sposób.

Dzieje majątku w Kożanach – część 2

Wiek XX położył kres istnieniu wielu majątków ziemskich na Białostocczyźnie. Zniszczenia w czasie dwóch okupacji, jak i powojenna polityka sprawiły, że na zawsze z krajobrazu zniknął między innymi majątek Kożany.

Dzieje majątku w Kożanach – część 1

Przez wiele wieków dwór stanowił istotny element polskiego krajobrazu. Nie inaczej było na Białostocczyźnie. Losy majątków ziemskich ściśle wiążą się z losami ich właścicieli – dzieje Kożan są tego doskonałym przykładem.

Podlaskie Madonny – część 1.

Kult maryjny przez wieki był istotnym aspektem religijności. W podlaskich kościołach i cerkwiach przechowywanych jest wiele wizerunków Matki Bożej. Wśród nich znajdują się również takie, którym przypisywane są różnego rodzaju cudowne zjawiska.

Juchnowieckie szepty o historii to periodyk wydawany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelnym od 2016 roku. Redakcja  publikacji pragnie zaprosić wszystkich badaczy przeszłości do współpracy. Przyjmujemy teksty związane nie tylko z dziejami ziemi juchnowieckiej, ale w kręgu naszych zainteresowań są kwestie związane z przeszłością całego regionu Podlasia. Każdy z kolejnym tomów poddawany jest recenzji wydawniczej. Osoby pragnące publikować na naszych łamach prosimy o kontakt drogą mailową:  szeptykultury@gmail.com .

Instrukcje dla autorów znajdziecie Państwo w sekcji pliki na naszej stronie.

Dotychczasowe numery rocznika znajdują się w sekcji pliki.

Jedyne takie freski

W małym Supraślu można zobaczyć przykład wielkiej sztuki. Są to szesnastowieczne freski, które dawniej zdobiły wnętrze cerkwi Zwiastowania. Warto je obejrzeć, bo drugich takich nie ma w całym kraju. Są one nie tylko znakomitym dziełem malarskim, ale także świadkami burzliwej historii.

Od powietrza, głodu i wojny – klęski elementarne na ziemi juchnowieckiej

Nieodzowną częścią ludzkich zmagań z żywiołami są klęski elementarne. Kojarzą się one przeważnie z epidemiami, ale nie tylko choroby zakaźne zaliczano do klęsk elementarnych. Susza, nieurodzaj, inwazja szkodników czy morowe powietrze takie nieszczęścia nawiedzały także ziemię juchnowiecką.